Yeni mesajlar

Linux Sunucu Dağıtımları

Kimler bu konuyu okudu ? (Total:0)

BlackCloud

Yeni Üye
Üye
Bu konuda sunucular için hangi linux dağıtımının daha iyi olduğuna bakacağız. Öncelikle bu makale tamamen web sunucular için hazırlanmıştır.
Bildiğiniz üzere hangi işle ilgileniyorsak ona uygun linux dağıtımı seçmek işimizi çok fazla kolaylaştırmaktadır. Şunu söyleyerek başlamakta fayda var Apache, PHP, MySQL kurulumu tüm linux dağıtımlarında kurulabilmekte, kullanılabilmekte, updatelerin tümü alınabilmektedir. Bu konuda hiçbir sorun yaşamayacağınızın garantisini verebilirim. Ancak bizim ilgilendiğimiz konu sunucunun stabil çalışması ve olabilecek en iyi güvenlik seviyesine sahip olmasıdır.
Dünya üzerindeki web serverlara baktığımız zaman iki linux dağıtımının öne çıktığını görürüz. CentOS ve Ubuntu. Bu dağıtımlar web server çalıştırmak için daha uygundur şimdi ikisinide detaylı bir şekilde inceleyelim.

CentOS
Özellikle CentOS 6 ve CentOS 7 ile daha da stabil özellikler kazanan CentOS'un en büyük artısı 10 yıl boyunca güvenlik güncellemesi almasıdır. Bu da kurduğunuz bir sunucu CentOS tabanlı açıklarda 10 yıl boyunca tüm güvenlik güncellemelerinden yararlanacak demektir. Sunucunuzu CentOS 8 çıktığında illa güncellenek durumunda kalmazsınız.
Kullanımı ubuntuya nazaran biraz daha karmaşıktır ve sürekli manuel güncelleme yapmanız gerekmektedir. Eğer ciddi bir proje ile ilgileniyorsanız CentOS web sunucu sizin için en doğru tercih olacaktır.

Ubuntu
Ubuntunun artısı ise diğer dağıtımlara nazaran daha farklı bir güvenlik altyapısına sahip olmasıdır. Güvenlik mimarisi aşırı detaylıdır ve bir çok varsayılan güvenlik protokolü yüklü gelir bu sebeple sürekli sunucudaki güvenlik ayarlarıyla uğraşmak istemeyen sunucu sahiplerine önerilir. Ayrıca sunucuda tek site host ediliyorsa ve sunucu içi güvenlik o kadar önemli değilse kullanılabilir.
 
Üst