Yeni mesajlar

GİZLİLİK ODAKLI İŞLETİM SİSTEMLERİ

Kimler bu konuyu okudu ? (Total:0)

kernelpanic0007

Büyük Er
Çor Apa
1- Tails

tails-3-12-anonymous-os-is-out-with-linux-4-19-tor-browser-8-0-5-and-usb-image-524744-2.jpg


İşletim sistemleriyle ilgili sorunlardan biri çabuk unutmamalarıdır. Herkes ne yapmak istediğiniz öğrenmek istiyorsa, günlüklerinizi kontrol etmek önemsiz bir konudur. Virüsler ve solucanlar bilginiz olmadan kurulabilir; Yeniden başlattıklarında yine de orada olacaklardır. Yani her şey saklanır. Ancak bir USB bellekten, SD karttan veya DVD'den kullanabileceğiniz Tails adlı canlı bir işletim sistemiyle her işi yapabilirsiniz. Online sansürden kaçınmak için hayati önem taşıyan gizliliğinizi korumanıza olanak tanıyor. Tüm internet bağlantıları Tor ağı üzerinden yönlendirilir. Daha fazla gizlilik ve güvenlik için, hayati dosyalarınızı ve iletişimlerinizi (diğer bir deyişle e-postalar, anlık ileti vb.) şifrelemek için en son teknoloji şifreleme araçları kullanıyor.


2- IprediaOS

maxresdefault.jpgBilgisayarınızda anonim bir ortam sağlar ve etkinliğinizi anonimleştiren tüm ağ trafiğini şifreler. GNOME özelliklerini içeren IprediaOS, HDD'ye kurulabilir ve anonim bir BitTorrent istemcisi, e-posta istemcisi, IRC istemcisi ve anonim tarama özelliklerine sahiptir. Görünmez Internet Projesi sayesinde gizlilik sağlanır. Bir başka deyişle bir "anonim yer paylaşım ağı" olan I2P ağı evidir. Bir VPN gibi görünse de nihai sonuçları benzer, aslında Tor'a daha yakındır.


3- Whonix

Whonix_workstation_kde.png


Whonix, Debian üzerine kurulu olup, kötü niyetli yazılımlara ve IP sızıntılarına karşı koruma sağlamak için Tor ağının birden fazla sanal makineyi (aşağıda Qubes OS gibi) kullanan "başarısız, otomatik" ve evrensel bir kullanımı kullanmaktadır.
Aynı zamanda MacOS ve Windows için de uzantıları mevcuttur. Buna ek olarak, Whonix VirtualBox'da sanal bir makine olarak çalıştırılabilir. Hangisi seçerseniz seçin, DNS sızıntılarına ve zararlı yazılımlara karşı korunan anonim bir işletim sistemi bulacaksınız. Kısacası, online etkinliğiniz doğru bir şekilde gözlenemez ve kullandığınız siteler sizi tekrar ziyaret edenler olarak tanımaz (kaydolma ve web sitelerine giriş yapma alışkanlığınız yoksa tabi)

Whonix'in indirip yükleyebileceğiniz tipik bir Linux OS olarak mevcut olmadığını unutmayalım. Windows, macOS ve Linux'ta bir uygulama olarak yüklenebilir veya VirtualBox'da sanal bir cihaz olarak konuşlandırılabilir.4- Discreete Linux

Discreet-Linux.jpg


Discreete Linux, Truva tabanlı gözetime karşı koruma sağlıyor ve casus yazılımların erişim sağlayamayacağı izole bir çalışma ortamı sunuyor. Bu nedenle verileriniz gözetimden korunuyor ve güvenli bir şekilde saklanabiliyor.

Discreete Linux, teorik anlamda erişiminizi engelleyerek ve kötü amaçlı yazılımların yayılmasını önlüyor. Çalışmaya başladığında çeşitli koşullar ayarlanır; Örneğin ATA sabit disk sürücüleri çalışmaz (veri bulut üzerinden erişilebilir olur).

Discreete Linux şu anda çok iyi güvenlik özellikleri sunarken, BadUSB saldırısı onun için bir endişe kaynağıdır. Neyse ki, USB klavyelerin yalnızca kullanıcı tarafından manuel olarak onaylandıktan sonra kabul edileceği bir sürümle güncellenecek.5- Qubes OS

r2-full-desktop-3-vms-qubes-os-FILEminimizer.jpg


Kendini "makul ölçüde güvenli bir işletim sistemi" olarak nitelendiren Qubes OS, bir süre sonra gelecek olan güçlü bir versiyona sahip.

Qubes OS, sadece web trafiğini özel bir proxy vasıtasıyla değil, sanallaştırma kullanarak güvenli bir bilgi işlem ortamı sunar. Xen çıplak metal denetleyicisinde (aslında tam bir işletim sistemi olmadan çalışan sanal makine yazılımı) çalışan Qubes OS, masaüstünde kesintisiz çalışan birden fazla sanal makine oluşturuyor.

Sonuç, farklı türdeki programların, sanal makine (Qubes) tarafından gruplandırılması olarak karşınıza çıkıyor.
 
Üst