Neler yeni

DarkWeb Nedir? - Nasıl girilir?

qwre

Yarbay
Boyla Kutlug Yargan
Forum Denetleme Gözlem
Deep Web ve Dark Web nedir,nasıl girilir?
Bilinmeyen yönleriyle internetin gizemli arka sokağı olan Deep Web ya da Dark web, kişisel sunucular kullanılarak herkesin erişimine açık olmayan, özel ağlarda barınan web sitelerinin yer aldığı bilinen internet ortamından çok daha farklı bir alandır.
Bilgisayarınızda kullandığınız Google ve Yahoo gibi arama motorları ile gezinerek web üzerindeki her türlü veri ye ulaşabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz demektir.
Deep Web’e bilinen arama motorları ile giriş yapmanız mümkün değildir. Buradaki sitelerin tamamı, kullanıcı güvenliğinin bulunmaması veya suç kapsamında içerikler bulundurması nedeniyle arama motorları tarafından indekslenmez. Diğer bir ifadeyle arama sonuçlarında gösterilmediğinden Deep Web kapsamında yer alırlar. İnterneti bir buz dağı olarak düşünürsek, buzdağının görünmeyen yüzü diyebileceğimiz Deep Web’deki içerikler, normal internet ortamıyla karşılaştırıldığında çok daha fazladır. Erişilebilir web üzerindeki sosyal medya platformları, tüm haber siteleri, bloglar, film, dizi ve oyun siteleri ile aklınıza gelebilecek olan bütün web içeriklerinin toplamı internetteki tüm içeriğin sadece %4 kadardır. Erişilebilir web’in arkasındaki dünyanın ne denli büyük olduğunu anlayabilmeniz için oldukça çarpıcı bir tespit.
Deep Web’e nasıl girilir?
Deep Web
’e giriş yapabilmek için özel tarayıcılar kullanılması gerekmektedir. En popüler yolu da Tor Browser tarayıcısını bilgisayarınıza kurmanız ve bu tarayıcı üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Tor, sürekli ve anlık olarak bulunduğunuz konumu değiştirmekte, Almanya’dan veya Güney Afrika’dan giriş yapıyormuş gibi görünürsünüz. Bundan dolayı, VPN servisleri gibi tercih edilen bir yapıya sahiptir. Tor ile giriş yaptığınızda tüm sitelerin “.onion” uzantılı değişkenlikleri olan adresleri bulunmaktadır. Bunlara ulaşabilmek için de belirli bazı liste sitelere girmeniz gerekmektedir. Bildiğiniz standart domainler ve url’ler burada yoktur, bunların yerine “fajkbdsga2135.onion” gibi site adresleri vardır. Deep Web’e giriş yapan ve bu dijital dünyayı merak edenlerin ilk uğrak yeri, Deep Web’in Wikipedia’sı diyebileceğimiz Hiddenwiki’dir. Hiddenwiki.org adresinden girdiğiniz zaman bu dünyanın derinliklerine ilişkin bilgiler edinebilirsiniz.
 

Üst